W projekcie: „Odkryj w sobie liderską moc” wzięło udział 20 kobiet z 5 gmin w woj. warmińsko-mazurskim: Olsztynek, Nidzica, Rybno, Kurzętnik, Szczytno. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Celem projektu była mobilizacja 20 niepracujących kobiet w wieku 25-50 lat do podejmowania lokalnych inicjatyw oraz wzmocnienia ich aktywności społeczno-ekonomicznej.
Podczas projektu odbyły się 4 szkolenia, 3 wizyty w przedsiębiorstwach społecznych: Spółdzielnia socjalna „Sposób na życie” w Waszułkach, Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu, Łyńskie Centrum Rozwoju AŁNA z Łyny-pow. nidzicki oraz warsztaty decoupage w Stowarzyszeniu Manufaktura Nowomiejska w Nowym Grodzicznie-pow.nowomiejski. Kobiety spotkały się także z liderkami spółdzielni socjalnej Przyjaciele z Malinowa, w pow. działdowskim oraz z liderką przedsiębiorstwa społecznego Creative Development z Krotoszyn, w pow. nowomiejskim.
W lipcu 2018 uczestniczki projektu podczas wyjazdowego szkolenia do Ośrodka Wypoczynkowego Perkoz pod Olsztynkiem zapoznały się ze sobą, poznały tajniki komunikacji niewerbalnej, uczyły się aktywnie słuchać oraz prezentować swoje pomysły przed publiką , uczyły się efektywnie pracować w zespole oraz empatycznie, bez przemocy komunikować się z innymi. Uczestniczki zgłębiły także tajniki budowania swojego wizerunku: nauczyły się się dobierać kolor garderoby do własnego typu sylwetki, poznały techniki wykonywania samodzielnie makijażu na różne okazje.
Pod koniec lipca odbyło się szkolenie z kreatywnego myślenia w Miejskim Domu Kultury w Olsztynku. Bardzo dziękujemy Pani MGOK dyrektor Katarzynie Waluk za bezpłatne użyczenie sali szkoleniowej. Podczas zajęć uczestniczki tworzyły definicję kreatywności , zastanawiały się nad cechami osoby twórczej i poznawały techniki kreatywnego myślenia. zastanawiały się nad tym co robić, żeby kreatywność rozwijać w sobie każdego dnia i omówiły jacy są zabójcy naszych pomysłów. Zgłębiły także różne techniki myślenia kreatywnego.
W sierpniu odbyło się szkolenie wyjazdowe do Ośrodka Wypoczynkowego w Perkozie pod Olsztynkiem, gdzie uczestniczki zgłębiały wiedzę na temat społeczeństwa obywatelskiego i pisania projektów. Podczas szkolenia wypracowały swoje projekty na lokalne działania.
W październiku przez dwa dni, w Urzędzie Miasta w Olsztynka oraz w Wiosce Garncarskiej w Kamionce pod Nidzicą zapoznawały się z pojęciem ekonomii społecznej, pojęciem marketingu, biznes planu oraz pracowały nad własnymi pomysłami na otwarcie stowarzyszeń oraz przedsiębiorstw społecznych.
Na koniec projektu kobiety pracowały nad „Informatorem dobrych praktyk aktywności lokalnej kobiet”: do zobaczenia tutaj: SEN informator dobrych praktyk FIO 2018, gdzie zostały zawarte relacje z lokalnych inicjatyw zrealizowanych przez uczestniczki. W listopadzie odbyło się spotkanie podsumowujące, podczas, którego odbyło się podsumowanie projektu i zostały wręczone certyfikaty.
Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia aktywności społeczno-ekonomicznej kobiet oraz projekt przyczynił się do osiągnięcia rezultatów, które nie były wcześniej zakładane:
Trzy uczestniczki zdecydowały się na założenie własnych stowarzyszeń i dzięki wsparciu animatora OWES z Nidzicy przeprowadziły spotkań.
atuty oraz złożyły dokumenty rejestracyjne do KRS w Olsztynie:
Pow. działdowski:
1. Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego w Dębieniu,
2. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Dębieniu.
Pow. szczycieński:
3. Stowarzyszenie PomysLOVE Gawrzyjałki
Pięć uczestniczek, planuje otwarcie własnych przedsiębiorstw społecznych (dziedziny: cukiernictwo, rękodzieło, krawiectwo, gastronomia).
Kobiety zostały objęte profesjonalnym wsparciem doradczym Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nidzicy. Dzięki czemu projekt ma zapewnioną kontynuację działań.